Artists in Residencies – III – Kerem Ozan Bayraktar – Trelex Residency

Artists in Residencies
BLOK art space Çukurcuma
July 7 – 27, 2018

Haziran ayında BLOK art space Çukurcuma’da düzenleyeceğimiz konuşma dizisi ile geçen yıllarda farklı ülkelerde bulunan misafir sanatçı programlarına (artist residency) katılmış sanatçıları davet ederek; misafir sanatçı programlarının başvuru sürecinden, sanatçıların program süresinde ve sonrasındaki üretim süreçlerine dair farklı konu başlıkları üzerine deneyimlerini paylaşabilecekleri ve genç sanatçılara bilgi verebilecekleri bir buluşma oluşturuyoruz.

Misafir sanatçı programı süresince sanatçıların deneyimleri, üretim süreçleri, yerel kültürler ile kurdukları ilişkiler, paylaşımları ve sonrasında da sanatsal üretimlerine bu programların ne tür katkıları olduklarına dair sorulan sorulara cevap vermeyi amaçlayan konuşma dizisi ayrıca farklı misafir sanatçı programlarının da özelliklerini birlikte inceleyebilmemizi sağlayacak.

Konuşma dizisine katılacak sanatçılar;
Kerem Ozan Bayraktar, Nihat Karataşlı, Lara Ögel, Çağrı Saray, Merve Ünsal, Eda Gecikmez, Merve Ertufan, Sena Başöz

  • Tüm konuşmalar Türkçe olacaktır ve Facebook üzerinden canlı yayın ile takip edilebilecektir.

9 Haziran Cumartesi 2018 17.00-18.30

Kerem Ozan Bayraktar – Trelex Residency

Kerem Ozan Bayraktar, dijital medyanın yeniden üretim, kopyalama, tekrar ve varyasyon olanaklarını, geniş bir yelpazeye yayılan olguları araştırmak ve görselleştirmek için kullanır. Yüksek Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde tamamlayan Bayraktar, 2017 yılında aynı kurumda Sistem Teorisi üzerine Sanatta Yeterlilik tezini vermiştir. Bugüne dek beş kişisel sergi gerçekleştiren sanatçının çalışmaları, Koloni (2018, Abud Efendi Konağı), Deep, Darkness and Splendor (2017, Galerist), aRb (2017, SANATORIUM), Habitat (2016, İstanbul Modern), VIVO (2015, Kasa), Hypologie (2013, SANATORIUM), Lütfen Rahatsız Etmeyin (2013, İstanbul Modern), Sınırlar & Yörüngeler (Siemens Sanat, 2009) ve 26. Günümüz Sanatçıları Sergisi (2008, Aksanat) başta olmak üzere birçok grup etkinliğinde ve video gösterimlerinde yer almıştır. 2007 – 2015 yılları arasında PG Art tarafından temsil edilen sanatçı, İstanbul’daki atölyesinde bağımsız olarak çalışmalarını sürdürmektedir.