Artists in Residencies – II – Çağrı Saray & Sena Başöz – Cité Internationale des Art

Artists in Residencies
BLOK art space Çukurcuma
July 7 – 27, 2018

Haziran ayında BLOK art space Çukurcuma’da düzenleyeceğimiz konuşma dizisi ile geçen yıllarda farklı ülkelerde bulunan misafir sanatçı programlarına (artist residency) katılmış sanatçıları davet ederek; misafir sanatçı programlarının başvuru sürecinden, sanatçıların program süresinde ve sonrasındaki üretim süreçlerine dair farklı konu başlıkları üzerine deneyimlerini paylaşabilecekleri ve genç sanatçılara bilgi verebilecekleri bir buluşma oluşturuyoruz.

Misafir sanatçı programı süresince sanatçıların deneyimleri, üretim süreçleri, yerel kültürler ile kurdukları ilişkiler, paylaşımları ve sonrasında da sanatsal üretimlerine bu programların ne tür katkıları olduklarına dair sorulan sorulara cevap vermeyi amaçlayan konuşma dizisi ayrıca farklı misafir sanatçı programlarının da özelliklerini birlikte inceleyebilmemizi sağlayacak.

Konuşma dizisine katılacak sanatçılar;
Kerem Ozan Bayraktar, Nihat Karataşlı, Lara Ögel, Çağrı Saray, Merve Ünsal, Eda Gecikmez, Merve Ertufan, Sena Başöz

  • Tüm konuşmalar Türkçe olacaktır ve Facebook üzerinden canlı yayın ile takip edilebilecektir.

8 Haziran Cuma 2018 18.00 – 19.30

Çağrı Saray & Sena Başöz – Cité Internationale des Art

Çağrı Saray 1979 İstanbul’da doğdu, İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. Halen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Doçent olarak görevine devam etmektedir.
Saray, 2001’den bu yana ”Bellek Mekanları” (2017, Jönkopings Lans Museum, Jönkoping, İsveç), “Unutmanın Eşiği” (2017, Pilot Galeri, İstanbul Türkiye), “Eksilen Zaman” (2015, Özel Galata Rum İlköğretim Okulu, İstanbul, Türkiye), “GriKoridor”(2013, Cite Internationale Des Arts,Paris, Fransa), “4/12:BirEv’in Topografyası” (2011, Daire Galeri, İstanbul, Türkiye) ve “Bellek Kutuları-1” (2001, Atatürk Kitaplığı, İstanbul, Türkiye) sergileri dahil olmak üzere 10 kişisel sergi gerçekleştirmiştir. Ayrıca “4.Mardin Bienali” (2018, Alman Karargahı, İstanbul, Türkiye), “Her Anıyla Alıntılanan Geçmiş” (2016, Depo, Tophane, İstanbul, Türkiye), “Kopuşlar ve Kavuşmalar” (2014, Kuad Galeri, İstanbul, Türkiye), “3. Uluslararası Çanakkale Bienali” (2012, Çanakkale, Türkiye) ve “Ateşin Düştüğü Yer” (2011, Depo, İstanbul, Türkiye) dahil olmak üzere 100’ün üzerinde yurtiçi ve yurtdışı karma ve grup sergilerinde ve çeşitli bienallerde işleri sergilenmiştir.

Sena Başöz İstanbul’da yaşayan görsel sanatçı ve yönetmen. 2002 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde lisansını, 2010 yılında Bard College Film ve Video Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Son dönemde katıldığı sergiler arasında Experimental Field Tokyo, 13. Sharjah Bienali İstanbul Projesi Bahar ve Memphis Gallery-Linz (Lisa Truttman ile) yer alıyor. Filmleri, Cannes Film Festivali, Crossing Europe, Jihlava IDFF ve Gran Paradiso gibi pek çok festivalde gösterildi. Cité Internationale des Arts, Paris’te ve Atelierhaus Salzamt, Linz’de misafir sanatçı programlarına katıldı. Boğaziçi Üniversitesi’nde güncel sanat dersleri vermeye devam ediyor.