Artists in Residencies – I – Eda Gecikmez & Merve Ertufan – Ashkal Alwan Home Workspace Program (HWP)

Artists in Residencies
BLOK art space Çukurcuma
July 7 – 27, 2018

Haziran ayında BLOK art space Çukurcuma’da düzenleyeceğimiz konuşma dizisi ile geçen yıllarda farklı ülkelerde bulunan misafir sanatçı programlarına (artist residency) katılmış sanatçıları davet ederek; misafir sanatçı programlarının başvuru sürecinden, sanatçıların program süresinde ve sonrasındaki üretim süreçlerine dair farklı konu başlıkları üzerine deneyimlerini paylaşabilecekleri ve genç sanatçılara bilgi verebilecekleri bir buluşma oluşturuyoruz.

Misafir sanatçı programı süresince sanatçıların deneyimleri, üretim süreçleri, yerel kültürler ile kurdukları ilişkiler, paylaşımları ve sonrasında da sanatsal üretimlerine bu programların ne tür katkıları olduklarına dair sorulan sorulara cevap vermeyi amaçlayan konuşma dizisi ayrıca farklı misafir sanatçı programlarının da özelliklerini birlikte inceleyebilmemizi sağlayacak.

Konuşma dizisine katılacak sanatçılar;
Kerem Ozan Bayraktar, Nihat Karataşlı, Lara Ögel, Çağrı Saray, Merve Ünsal, Eda Gecikmez, Merve Ertufan, Sena Başöz

  • Tüm konuşmalar Türkçe olacaktır ve Facebook üzerinden canlı yayın ile takip edilebilecektir.

7 Haziran Perşembe 2018 17.00-19.00

Eda Gecikmez & Merve Ertufan – Ashkal Alwan I Home Workspace Program (HWP)

Eda Gecikmez (İstanbul, 1984) Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü mezunu olup, lisans eğitimi sırasında bir sene İspanya, Valencia Politeknik Üniversitesi San Carlos Güzel Sanatlar Fakültesi’nde eğitim gördü.  Son olarak Beyrut’ta Ashkal Alwan Plastik Sanatlar Kurumu’nun yürüttüğü 2016-17 Home Workspace Program’ını tamamladı. 2004 yılından itibaren yurtiçi ve yurtdışında birçok karma sergiye katıldı, uluslararası sanat projelerinde yer aldı. Bunlardan bazıları; “Meleklerin Payı”, DEPO, İstanbul (2017); “Anakara”, Müze Evliyagil, Ankara (2016);  “Domates Biber Patlıcan 3”, SPOT Üretim Fonu, Elhamra Han, Istanbul (2016); “Osmanlılar ve Avrupalılar” Biella, Italya (2016); 3. Mardin Bienali (2015) ; “Oyun Parkı”, Galeri Nev, Ankara (2015); “Benimle Kal”,  Apartman Projesi, Berlin (2014). Kişisel sergileri “Master Plan”, proto5533, İmç Unkapanı, Istanbul (2016) ve “Ödünç Alınmış Birliktelik” Amerikan Hastanesi Sanat Galerisi, İstanbul (2013) ve m1886  Sanat Projeleri, Ankara (2016). 2015’te Cittadellarte – Fondazione Pistoletto , Biella, İtalya ve Kultivera, Tranås, İsveç’te sanatçı misafir programlarına katılan sanatçı, çalışmalarına İstanbul’da devam etmektedir.

Merve Ertufan (1985, İstanbul) Ashkal Alwan’daki Home Workspace Programı’na katılmış (2015-2016), Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar programını ve Konstfack’taki Art in the Public Realm programını bitirmiştir. Grup sergileri arasında Bahar (13. Sharjah Bienali İstanbul ayağı), Magasin CNAC’de “Take You There Radio”, SPOT Üretim Fonu ile “Domates Biber Patlıcan 2”, Wilhelm-Hack Müzesi’nde “Liebe”, Tankut Aykut Galeri’de “Karakter”, Co-pilot’ta “Askıdaki Şarkı”, Tanas’ta “ISKELE 2. The Unanswered Question”, Arter’de “Haset, Husumet, Rezalet” ve Verkstad’da “Repeaters” yer almaktadır.